V podvečerní předvánoční pražské atmosféře měli žáci třetího ročníku vzácnou příležitost navštívit prostory historického trezoru ČNB a seznámit se s vývojem platidel a peněz od dob jejich počátků až do současnosti, potěžkat si zlatou cihlu nebo zkontrolovat pravost svých bankovek prostřednictvím kontroly ochranných prvků.
Dověděli se, že slovo platit vzniklo od slova plátno, které bylo kdysi běžným prostředkem směny. Prohlédli si první platidlo samostatného československého státu, kterým byla stokorunová státovka s datem 15. dubna 1919. Jelikož Národní banka československá vznikla až v roce 1926, první bankovka byla vydaná v roce 1927.
Naše republika a s ní i centrální banka prošla za minulých sto let množstvím historických zvratů, světovou hospodářskou krizí v letech 1929-1934, okupací za 2. světové války, od roku 1948 bankovní centralizací podle sovětského vzoru a v listopadu 1989 byl systém centrálního ekonomického řízení nahrazen návratem k liberálním principům. Československá socialistická republika se proměnila na Československou federativní republiku a pak na Českou a Slovenskou Federativní Republiku a od 1. ledna 1993 vznikla Česká republika a s ní Česká národní banka, která se v roce 2004 stala součástí Evropského systému centrálních bank. Od 8. února 1993 máme českou měnu, jejíž jednotkou se stala koruna česká.
Příští rok oslavíme100. výročí vzniku československé koruny. Symbolem oslav se stane druhá největší zlatá mince na světě v nominální hodnotě 100 milionů korun, která bude od února k vidění na unikátní výstavě na Pražském hradě a poté bude uložena v historickém trezoru ČNB.