Aktuality

Exkurze v Kanceláři prezidenta republiky

17. září 2021 je datum nevšední a zajímavé akce třídy 2. A oboru Veřejnosprávní činnost v úžasných prostorech Pražského hradu.
Během exkurze jsme nahlédli do zmíněných prostor a seznámili jsme se s postavením a činností prezidenta republiky a jeho úřadu, jehož historie sahá až do roku 1919, kdy byl na popud prvního československého prezidenta T. G. Masaryka založen a jehož existence pokračuje bez přerušení až do dnešních dnů.
Během exkurze jsme měli možnost navštívit různé části Pražského hradu, ve kterých Kancelář prezidenta republiky sídlí, a ve kterých vykonává své ústavní pravomoci. Prohlídka nás zavedla do míst, z nichž většina není veřejnosti běžně přístupná ani v rámci pravidelných dnů otevřených dveří. V Jižním křídle Nového paláce jsme mohli nahlédnout do prostor bývalého reprezentačního bytu prvního prezidenta T. G. Masaryka včetně jeho pracovny, která se dochovala v téměř autentické podobě. V přilehlých salónech s unikátními fotografiemi ze sbírek Archivu Pražského hradu a Archivu Kanceláře prezidenta republiky jsme mohli sledovat proměnu habsburského Pražského hradu na sídlo prezidenta demokratického Česka. Zpřístupněn byl i kinosál z 60. let 20. století, kde jsme se dozvěděli více nejen o historii Kanceláře a její současné podobě a činnostech, které vykonává, ale také o pravomocích prezidenta republiky.
Ve zmíněném kinosále jsme mohli mimo jiné vidět dopis Alberta Einsteina prezidentovi republiky, jehož obsahem je prosba o milost pro Miladu Horákovou se slovy „jsem hluboce přesvědčen, že si zasluhuje žít…“.
Exkurze nám poskytla mnoho jedinečných informací a prožitků, navíc získaných v nádherném prostředí.

Ing. Mária Schulhauserová

Páteční ráno 17. září nám nebylo dvakrát nakloněno. Bylo pravé podzimní počasí – hustě pršelo. V 4.45 byl sraz na vlakové zastávce Třinec Centrum, kde jsme si zakoupili jízdenky. Bylo nás dohromady s paní učitelkou Schulhauserovou pouhých osm. Cesta vlakem byla pro někoho zdlouhavá, jiným naopak uběhla. Někteří dospávali, četli, psali si s kamarády, jiní snídali, další si krátili cestu procházkami po vlaku. Jak pod námi ubíhaly koleje, přestávalo postupně pršet a sem tam se objevovaly i kousky modrého nebe mezi bílými oblaky. Měli jsme pouze mírné zpoždění, nicméně jsme se velice zalekli, když vlak zůstal stát mezi kukuřičnými poli. Některým z nás se vybavila westernovka a z okýnek jsme vykukovali, zda se někde neobjeví jezdec na koni s koltem nízko u pasu a lasem při boku.
Po pětihodinové jízdě jsme byli velice rádi, že si znovu můžeme pořádně narovnat nohy. Na hrad se šlo pěšky a počasí nám přálo – co víc si přát? Prvně jsme prošli přes Václavské náměstí a pak jsme se mohli pokochat pohledem z Karlova mostu na Vltavu. Na nádvoří Hradu nás přivítala příjemná a energická paní, která nás prováděla po Hradu. Nejprve jsme se ale šli podívat na střídání Hradní stráže, které nás naplnilo slavnostním dojmem. Poté jsme prošli kontrolou a konečně vyrazili na prohlídku Hradu. Dozvěděli jsme se mnoho nejen o českých a československých prezidentech, ale i o architektech. Nejvíce nás zaujala Knihovna Kanceláře prezidenta republiky, která obsahuje asi 30 000 svazků. Obrazy na stěnách však byly neméně úžasné. Po prohlídce jsme si vyzvedli věci a strávili ještě příjemné chvíle v Praze. Někteří zašli i do Katedrály svatého Víta. Poté se však dostavil hlad a to znamenalo, že se nemohla vynechat zastávka v McDonaldu a KFC. Po celou dobu vládla příjemná atmosféra, vtípky a smích nebral konce. Prostě a jednoduše řečeno třemi slovy: Exkurze byla úžasná!!!

Za 2A Ester Paszová
21. září 2021