Aktuality

Opět jsme soukromou školou s nejlepšími výsledky

V celoroční meziškolní soutěži ZAV 2015/2016 jsme získali 22. místo ze 147 zúčastněných středních škol nejen z České republiky, ale také Rakouska, Německa, Slovenska a Polska.

V rámci soukromých středních škol máme stejně jako loni výsledky nejlepší, za což jsme byli právem pochváleni.

Získat zmíněnou 22. příčku nebylo vůbec jednoduché. Celý školní rok se studentům započítávaly body z jednotlivých soutěžních klání. Bodováno bylo těchto 19 kategorií:

* Pořadí nejlepších žáků 1. ročníků středních škol podle postupu ve školní výuce ZAV.
* Pořadí nejlepších žáků 2. ročníků středních škol podle postupu ve školní výuce ZAV.
* Pořadí v 10 internetových soutěžích.
* Pořadí v mezinárodní internetové soutěži INTERSTENO 2015.
* Pořadí v soutěži Minutovky.
* Pořadí v soutěži Dvouminutovky.
* Pořadí v soutěži ZAV Valašské Meziříčí.
* Pořadí v soutěži ZAV Olomouc.
* Pořadí v soutěži ZAV Přerov.
* Pořadí v soutěži ZAV Ostrava.

Celoroční soutěž řídí Metodické pracoviště ZAV v Praze, hlavní „taktovku“ drží několikanásobná mistryně ČR ve zpracování textu a držitelka 9 titulů mistra světa v grafických disciplínách paní Ing. Helena Zaviačičová (v držení má světový rekord v podobě 929 čistých úhozů za minutu z roku 2003 v Římě) a vicemistr světa v psaní na klávesnici pan Jaroslav Zaviačič (v šedesátých letech se stal vicemistrem světa v psaní na psacím stroji – dokázal v éře mechanických psacích strojů! přesáhnout magickou hranici 10 čistých úhozů za minutu, což je rytmus rychle běžícího šicího stroje).

Umístění ve zmíněné soutěži za loňský školní rok známe.

Umístění v probíhající celoroční soutěži ZAV 2016/2017 budeme znát opět až za rok. I letos nás čeká celá řada soutěžních disciplín, internetových i spojených s cestováním.

Kromě této meziškolní soutěže již také tradičně pořádáme soutěž na školní úrovni s názvem „Talentovaný písař 1. ročníku“. V letošním školním roce si v ní nejlépe vedli:

1. místo v 1. skupině třídy 1. A Dawid Wojciuch
1. místo ve 2. skupině třídy 1. A Jonáš Peterek
1. místo ve třídě 1. C Jakub Szuscik.

Autoři programu nám i v novém školním roce 2016/2017, přejí co nejlepší výsledky a pozitivní pedagogický i výchovný dopad soutěžních srovnávání mezi jednotlivci, třídami i školami pro další motivaci k využití programu ZAV. Jejich bohaté trenérské zkušenosti jsou podkladem systému programované výuky ZAV. Systém ZAV totiž vychází ze sportovních principů vícefázového tréninku – specializovaná zadání cvičí různé potřebné dovednosti (transformaci, techniku, přesnost a koordinaci) pro zvládání rychlého a bezchybného psaní na klávesnici.

Jak řekla paní Zaviačičová v jedné televizní reportáži, nejraději používá klávesnici s pozlacenými kontakty, která vytváří zajímavou zvukovou zpětnou vazbu. Díky tomu je pisatelka schopna podat i vyšší výkon. Podle jejích slov lze ale dosáhnout i 1 400 úhozů za minutu při psaní všemi deseti… Krásná výzva…

Ing. Mária Schulhauserová